Príprava pozemku na stavbu nehnuteľnosti
Príprava pozemku na stavbu domu je dôležitý proces, ktorý zahŕňa niekoľko krokov. V tomto článku nájdete prehľadný návod krok za krokom ako na to, aby ste na nič nezabudli !
1, Vyberte si vhodný pozemok. Majte však na zreteli:
* Dostupnosť inžinierskych sietí – skontrolujte, či sú na pozemku dostupné elektrina, voda, kanalizácia a plyn. Ak nie, zistite, aké sú možnosti ich pripojenia.
* Prístupová cesta – uistite sa, že k pozemku vedie prístupová cesta, ktorá umožní dopravu stavebného materiálu a prístup pre stavebné stroje.
* Orientácia na svetové strany – zvážte, ako je pozemok orientovaný vzhľadom na svetové strany, čo ovplyvní osvetlenie a teplotu v dome.
* Územný plán – overte si, či je pozemok určený na výstavbu a aké sú prípadné regulácie v danej oblasti.
2, Získajte potrebné povolenia:
* Stavebné povolenie – pre vydanie stavebného povolenia musíte podať žiadosť na miestnom stavebnom úrade. Budete k tomu potrebovať list vlastnícva, projektovú dokumentáciu, súhlas obce a vyjadrenia od správcov inžinierskych sietí.
* Povolenia na pripojenie inžinierskych sietí – získajte povolenia od príslušných poskytovateľov služieb (vodárne, elektrárne, plynárne).
3, Oslovte geodeta za účelom prevedenia geodetických prác a vystavenia vytyčovacieho protokolu:
* Vytyčovanie hraníc pozemku – geodet Vám na základe projektovej dokumentácie vytýči hranice pozemku. Cena za vytýčenie hraníc je veľmi individuálna a pohybuje sa približne od 150 do 300 eur/ 100 metrov dĺžky.
* Vytyčovací protokol – po vytýčení hraníc pozemku Vám geodet musí vystaviť vytyčovací protokol. Tento si starostlivo uchovajte, budete ho totiž potrebovať pri kolaudácii.
4, Pripravte si terén:
* Odstráňte všetky prekážky – odstráňte stromy, kríky a staré stavby, ktoré by mohli prekážať pri výstavbe.
* Vyrovnanie pozemku – vyrovnajte terén, aby bol pripravený na výkop základov. Zohľadnite aj odvodnenie pozemku, aby ste predišli problémom so spodnou vodou.
5, Inžinierske siete:
* Pripojenie k sietiam – zabezpečte prístup k elektrine, vode, kanalizácii a plynu. Ak tieto siete na pozemku nie sú, dohodnite sa s poskytovateľmi na ich vybudovaní.
* Dočasné pripojenie – zabezpečte dočasný prístup k vode a elektrine pre potreby stavebných prác.
6, Príprava základov:
* Výkop základových jám – vykonajte výkop základových jám podľa projektovej dokumentácie.
* Zhotovenie základových pásov alebo dosiek – armujte a vybetónujte základové pásy alebo dosky, ktoré budú tvoriť základ vášho domu.
7, Zabezpečte si dozor a údržbu:
* Stavebný dozor – zabezpečte stavebný dozor, ktorý bude kontrolovať kvalitu a postup prác. Stavebný dozor tiež sleduje financie a zapisuje vykonané kontroly do stavebného denníka.
* Pravidelná údržba – pravidelne monitorujte stavbu a vykonávajte potrebné údržbové práce, aby ste predišli problémom a zabezpečili hladký priebeh výstavby.
Dodržaním týchto krokov si zabezpečíte hladký priebeh stavebných prác a kvalitný výsledok. Veríme, že takto bude Váš pozemok pripravený na výstavbu. Držíme Vám palce pri realizácii Vášho projektu. V prípade, že by ste pri príprave pozemku potrebovali pomoc geodeta, neváhajte nás kontaktovať !